Obrony rozpraw doktorskich w Instytucie Sterowania i Elektroniki Przemyslowej

W grudniu odbyły się dwie obrony rozpraw doktorskich w Instytucie Sterowania i Elektroniki Przemysłowej. Swoje prace obronili mgr inż. Grzegorz Wrona i dr inż. Tomasz Bałkowiec.

Pan Grzegorz Wrona obronił pracę pt. "Sterowanie przekształtnika AC-DC o zwiększonej odporności na zakłócenia napięcia w sieci elektroenergetycznej". Praca doktorska opisuje zagadnienia sterowania przekształtników energoelektronicznych sprzęgniętych z systemem energetycznym. W pracy omówiono również zjawisko zapadów i zaników napięcia w SEE oraz przeanalizowano jego wpływ na moce czynna i bierną. Skupiono się także na zaburzeniach wyższymi harmonicznymi występującymi w napięciu sieci. Poruszona została również problematyka wpływu zaburzeń mocy w SEE na napięcie w obwodzie pośredniczącym prądu stałego przekształtnika. Promotorem mgr inż. Grzegorza Wrony jest dr hab. inż. Marek Jasiński, prof. uczelni.

Obroniona praca Pana Tomasza Bałkowca nosi tytuł "Jednokierunkowy obniżająco-podwyższający przekształtnik napięcia AC/DC o zmodyfikowanej topologii łącznika dwukierunkowego zasilany z trójfazowego czteroprzewodowego źródła napięcia". Rozprawa doktorska dotyczyła nowatorskiej topologii jednokierunkowego przekształtnika AC/DC. Proponowany przekształtnik, będący modyfikacją prostownika Vienna, umożliwia pracę nie tylko w trybie podwyższającym napięcie, ale także w trybie obniżającym napięcie. Zostało to osiągnięte poprzez wprowadzenie tyrystorów do układu łącznika dwukierunkowego oraz zastosowanie odpowiedniego układu sterowania. Wykorzystanie tyrystorów pozwala także na realizację procedury wstępnego ładowania kondensatorów wyjściowych przekształtnika oraz wyłączanie zasilania obwodów wyjściowych w warunkach przeciążeń i zwarć po stronie stałoprądowej. Potencjalnym obszarem zastosowania opracowanego przekształtnika są stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Jego opiekun naukowy to dr hab. inż. Arkadiusz Kaszewski, prof. uczelni.

Składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów naukowych!