W dniach 12-13 marca 2025 roku odbywały się targi Elektrotechnika w halach EXPO XXI w Warszawie. Staraniem organizatora towarzyszącej targom Konferencji TOOP, dr inż. Konrada Sobolewskiego, zorganizowane zostało także stoisko promocyjne wydziału elektrycznego. Jedną z trzech wystaw, poświęconych zajęciom dydaktycznym, zorganizowali dwaj pracownicy Zakładu Elektroniki Przemysłowej Politechniki Warszawskiej - Mariusz Zdanowski i Piotr Grzejszczak. Zaprezentowali zmodernizowane stanowisko Laboratorium Teorii Przekształtników, które zostało przez nich zrealizowane, we współpracy z dyplomantami ZEP. Prezentacji stanowiska, towarzyszył krótki wykład na temat przekształtników energoelektronicznych w codziennym życiu. Wystawę odwiedziło przeszło 250 uczniów szkół średnich o profilu technicznym.
Podczas Walnego Zjazdu Delegatów PTETiS, w dn. 28.10.2024 roku, został jednogłośnie przyjęty wniosek o ustanowienie Patronem 2025 Roku prof. Henryka Tuni, który w ramach utworzonego w 1970 roku Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej, zorganizował Zakład Elektroniki Przemysłowej i został jego pierwszym kierownikiem. Funkcję tę pełnił aż do 1997 roku (z dwuletnią przerwą, wynikającą z jego aktywności międzynarodowej). Profesor Henryk Tunia otrzymał ponadto trzy tytuły Doktora honoris causa oraz jest uznawany za twórcę Energoelektroniki w Polsce!
Zapraszamy do zapoznania się z obszernym życiorysem Profesora Tuni, opracowanym przez prof. Romana Barlika, który był jego wieloletnim współpracownikiem.
Na tegorocznych, jubileuszowych XXX targach obronności MSPO 2022 w Kielcach, w dn. 6-9 września, zostaną zaprezentowane dwie technologie, opracowywane przez zespół badawczy z Zakładu Elektroniki Przemysłowej (Instytut Sterowania i Elektroniki Przemysłowej) we współpracy z firmą Wibar Technology i Wibar Instalacje.
Są to hybrydowe magazyny energii "EHES" oraz inteligentna mikrosieć prądu stałego "EHES DC Microgrid", realizowana w ramach projektu NCBR "SIMES", którego kierownikiem jest dr inż. Piotr Grzejszczak.
Technologie te będą prezentowane na stoisku Politechniki Warszawskiej, które będzie znajdować się w hali B, nr 15. Multimedialna prezentacja obydwu technologii jest dostępna pod adresami:
Kalendarium
6 |
Seminarium ZEP: "Series connection of silicon carbide MOSFETs in a medium voltage range" mgr. inż. Przemyslaw Trochimiuk14:00 |
13 |
Seminarium ZEP: "Solutions for bidirectional EV charging from DC traction grids", wygłosi Mykola Lukianov, MSc, Gdańsk University of Technology12:15 |
8 |
Seminarium ZEP: "Analiza i plany publikacyjne PW", wygłosi prof. Mariusz Malinowski10:00 |