Nowe technologie w zakresie energii (I konkurs) – informacja o podpisaniu umowy

Zarząd APS Energia S.A. informuje o zawarciu w dniu 23 września 2022 r. umowy pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a APS Energia S.A. jako liderem konsorcjum oraz Politechniką Warszawską jako konsorcjantem, o dofinansowanie projektu pn. APStorage 2.0. Modułowy - konfigurowalny, zdalnie sterowalny i cyberbezpieczny, system magazynowania i kondycjonowania energii elektrycznej („Projekt”). Projekt będzie realizowany w ramach programu „Nowe technologie w zakresie energii”, który został przygotowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, by wspierać osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski.

Całkowity koszt realizacji Projektu oraz całkowita kwota kosztów kwalifikowalnych wynoszą 43,5 mln zł, a przyznana wysokość dofinansowania wynosi 29 mln zł. Projekt jest podzielony na 3 fazy - opracowanie studium wykonalności techniczno-ekonomicznego, zadania badawcze koncentrujące się wokół osiągnięcia zadanego poziomu gotowości technologicznej oraz zadania, o charakterze eksperymentalnych prac rozwojowych i/lub prac przedwdrożeniowych, koncentrujące się wokół osiągnięcia kolejnego poziomu gotowości technologicznej. Uprawnienie do uzyskania dofinansowania na realizację kolejnej fazy Projektu jest uzależnione od uzyskania pozytywnego wyniku w ramach selekcji po weryfikacji poprzedniej fazy. Okres kwalifikowalności kosztów dla Projektu kończy się w terminie zakończenia realizacji III fazy Projekt tj. w dniu 25 lutego 2029 r.

Planowanym wynikiem realizacji Projektu jest opracowanie systemu o unikalnych cechach funkcjonalnych, zapewniających przewagi konkurencyjne na dynamicznie rozwijającym się rynku magazynów energii.

Osobą koordynującą prace badawcze na Politechnice Warszawskiej jest dr hab. inż. Arkadiusz Kaszewski, prof. uczelni, pracownik Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej na Wydziale Elektrycznym PW.