ZME » Zakład »

Historia

Zakład Maszyn Elektrycznych jest jednostką "od zawsze" związaną z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Warszawskiej.

Jednak maszyny elektryczne były wykładane i projektowane zanim w roku 1921 powołano do istnienia Wydział Elektryczny (wówczas Elektrotechniczny). W powstałym 8 czerca 1898 r. Warszawskim Instytucie Politechnicznym, który wprowadził się do specjalnie wybudowanego Gmachu Fizyki, powstało pierwsze Laboratorium Elektrotechniki (w Auli G.F.). W programie dydaktycznym poczesne miejsce zawsze zajmowały zajęcia z maszyn elektrycznych.
Początki Zakładu, pierwotnie jeszcze jako Katedry Maszyn Elektrycznych, sięgają roku 1918. Z dyplomem Wydziału Elektrycznego i specjalizacją Maszyny Elektryczne mury naszej Alma Mater opuściło od tego czasu kilkuset absolwentów. Odnajdujemy ich praktycznie we wszystkich gałęziach gospodarki oraz wielu instytucjach życia społecznego. Przełomowym w historii Zakładu był rok 1999 bowiem rozpoczął on działalność w nowoczesnym Budynku "Pod Kominem", w którym znalazło miejsce: przestronne laboratorium badawcze i dydaktyczne, wygodne gabinety nauczycieli akademickich, warsztat, najnowocześniejsza na Wydziale pracownia komputerowa, sala wykładowa a nawet mini kawiarenka.

Zakładem kierowali i wykładali wybitni naukowcy:

Profesor Konstanty Żórawski 1918 - 48 r. (Katedra Maszyn Elektrycznych),
Profesor Henryk Kozłowski   1948 - 70 r. (Katedra Konstrukcji Maszyn Elektrycznych),
Profesor Bolesław Dubicki 1948 - 70 r. (Katedra Maszyn Elektrycznych),
Profesor Władysław Latek 1970 - 77 r. (Zakład Maszyn Elektrycznych),
Doktor Alfred Kiszko   1978 - 81 r. (Zakład Maszyn Elektrycznych),
Profesor Eugeniusz Koziej 1977 - 78 oraz 1981 - 94 r. (Zakład Maszyn Elektrycznych),
Profesor Grzegorz Kamiński od 1994 r. do chwili obecnej. (Zakład Maszyn Elektrycznych).