Z przykrością informujemy, że 22 czerwca 2025 roku odszedł od nas Pan Prof. Roman Barlik – mentor, przyjaciel, kolega, wieloletni Kierownik Zakładu Elektroniki Przemysłowej. Autor i współautor wielu podręczników i monografii naukowych, które na stałe wpisały się w kanon Energoelektroniki.
Człowiek, z którego wielu z nas czerpie wzór.
Pomimo, że już go z nami nie ma możemy nadal korzystać z jego wspaniałych publikacji i książek.
Będzie nam brakowało Pana Profesora - energoelektronika, który oprócz zadań naukowych i dydaktycznych pełnił wiele funkcji organizacyjnych i promujących naukę.
Dziękujemy Panie Profesorze za poświęcenie, trud i wysiłek. Liczymy, że czerpiąc wzorce z działalności Pana Profesora, będziemy dalej rozwijać Elektronikę Przemysłową na forum krajowym i międzynarodowym.
W dalszej części zamieszczono krótki życiorys Pana Profesora.
W dniach 12-13 marca 2025 roku odbywały się targi Elektrotechnika w halach EXPO XXI w Warszawie. Staraniem organizatora towarzyszącej targom Konferencji TOOP, dr inż. Konrada Sobolewskiego, zorganizowane zostało także stoisko promocyjne wydziału elektrycznego. Jedną z trzech wystaw, poświęconych zajęciom dydaktycznym, zorganizowali dwaj pracownicy Zakładu Elektroniki Przemysłowej Politechniki Warszawskiej - Mariusz Zdanowski i Piotr Grzejszczak. Zaprezentowali zmodernizowane stanowisko Laboratorium Teorii Przekształtników, które zostało przez nich zrealizowane, we współpracy z dyplomantami ZEP. Prezentacji stanowiska, towarzyszył krótki wykład na temat przekształtników energoelektronicznych w codziennym życiu. Wystawę odwiedziło przeszło 250 uczniów szkół średnich o profilu technicznym.
Podczas Walnego Zjazdu Delegatów PTETiS, w dn. 28.10.2024 roku, został jednogłośnie przyjęty wniosek o ustanowienie Patronem 2025 Roku prof. Henryka Tuni, który w ramach utworzonego w 1970 roku Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej, zorganizował Zakład Elektroniki Przemysłowej i został jego pierwszym kierownikiem. Funkcję tę pełnił aż do 1997 roku (z dwuletnią przerwą, wynikającą z jego aktywności międzynarodowej). Profesor Henryk Tunia otrzymał ponadto trzy tytuły Doktora honoris causa oraz jest uznawany za twórcę Energoelektroniki w Polsce!
Zapraszamy do zapoznania się z obszernym życiorysem Profesora Tuni, opracowanym przez prof. Romana Barlika, który był jego wieloletnim współpracownikiem.