Opracowanie projektu układu napędowego dla serwomechanizmu sterów aerodynamicznych

Prace badawczo-projektowe na rzecz Mesko S.A zostały zlecone w ramach realizacji przez Polską Grupę Zbrojeniową, w skład której wchodzi Mesko S.A., grantu NCBiR pt. ”Rozwój technologii układów wykonawczy sterowania dla rakiet”, o numerze DOB-BIO8/10/01/2016.  Głównym celem grantu jest pozyskanie technologii projektowania i wytwarzania układów wykonawczych sterowania dla rakiet o charakterystykach taktyczno-technicznych nie realizowanych dotychczas w Polsce.

Prace w zakresie opracowania projektów układów napędowych sterów aerodynamicznych realizowane były na Politechnice Warszawskiej we współpracy Wydziału Elektrycznego z Wydziałem MEiL oraz WEiTI. Opracowano projekty układów wykonawczych sterów dla rakiet obrony powietrznej bardzo krótkiego i krótkiego zasięgu. Zakres prac realizowanych w Zakładzie Napędu Elektrycznego obejmował m.in.:

• Opracowanie projektu maszyny elektrycznej dla pocisku rakietowego 122 mm klasy ziemia‑ziemia,
  • Opracowanie projektu maszyny elektrycznej dla pocisku rakietowego 209 mm klasy ziemia‑powietrze,
  • Opracowanie projektu magazynu energii dla pocisku rakietowego 122 mm klasy ziemia‑ziemia,
  • Opracowanie projektu przekształtnika energoelektronicznego dla pocisku rakietowego 209 mm klasy ziemia‑powietrze,
  • Opracowanie projektu sterownika mikroprocesorowego dla serwomechanizmu steru pocisku rakietowego 209 mm klasy ziemia‑powietrze,
  • Opracowanie i weryfikacja w badaniach symulacyjnych algorytmów sterowania dla serwonapędu sterów aerodynamicznych.

Wynikiem realizacji projektu są projekty wykonawcze laboratoryjnych demonstratorów pocisków rakietowych o kalibrze 122 mm i 209 mm.